2009-12-03 08:38:53

Relacja z wyprawy do Kanionu Verdon

3

Kierując się na zachód od pięknego, choć leniwie turystycznego Lazurowego Wybrzeża leży miejsce niezwykłe, magiczne. To miejsce, gdzie każdy zagorzały fan i miłośnik dobrej zabawy definiowanej w ilości produkowanej adrenaliny i nieścieralnego uśmiechu na twarzy znajdzie coś dla siebie. Mowa o największej w Europie i drugiej na świecie 26. kilometrowej długości perełce i ojcu wszystkich europejskich wąwozów – Verdon, zwanym także Wielkim Kanionem.

Monumentalne ściany wąwozu miliony lat żłobionego przez rwącą rzekę o tej samej nazwie łączą wszystko, co potrzebne jest człowiekowi zorientowanemu na zdrowy wysiłek, wyzwanie, przygodę, ale i urzekające widoki Prowansji. Obok niesamowitej, w skali Europy, wspinaczki na gigantycznych, wielosetmetrowych drogach skalnych, sił można spróbować w wymagających sportach wodnych – raftingu, hydro-speedzie, cano-raftach czy kultowych tu kajakach górskich, tzw. airboat’ach.

Nieposkromionej radości dostarczają także parki linowe z mostami zawieszonymi na ponad 12. metrach, ale przede wszystkim skalna włóczęga górskimi potokami, wzbogacona skokami, zjazdami i spływem, jednym słowem kanioning. Każda z tych aktywności oferuje kilka stopni trudności, zarówno dla początkujących amatorów, ale też prawdziwych twardzieli i weteranów górskich wyczynów. Ostatecznie nie jest ważne, czy wybierzemy wieloosobowe zmagania pontonem, zalewani strugami wody, taranując podwodne głazy i angażując wszystkie siły przy wiosłach, czy też mniejszą dwuosobową łódź zręcznie lawirującą między skalnymi pułapkami lub maleńki kajak pozwalający na prawdziwe rzeczne zegarmistrzostwo. Nie jest też istotne czy postanowimy spłynąć wzburzonymi wodami i zmierzyć się z żywiołem w samej kamizelce, kasku i płetwach przyczepieni tylko do kawałka deski lub bez niej. Najważniejsze jest stopienie się przez te kilka chwil z pierwotną, dziką naturą, poczucie się częścią tego tajemniczego, przepełnionego niezwykłą energią miejsca i czerpanie z tego niepohamowanej radości i spełnienia.

Norbert Oksza Strzelecki
Zdobywca głównej nagrody w konkursie „KANION Wyzwanie dla odkrywcy”
www.kanionclub.pl